O poslijeratnoj Europi, začetku europske integracije i Hladnom ratu

grb jak 1 travanjZagreb, 3. travnja 2015. – Održano je i posljednje predavanje u sklopu kolegija „Europska politička povijest" i treće predavanje kolegija „Odnosi s javnošću" na studiju MEC-a i Akademije koji se održavaju uz potporu nizozemske liberalne stranke D66.

Tvrtko Jakovina sa zagrebačkog Filozofskog fakulteta govorio je o situaciji u Europi i svijetu nakon Drugog svjetskog rata, a koja je odredila tijek svjetskih događaja i političkih odnosa u drugoj polovici dvadesetog stoljeća. Jakovina je objasnio kako su u uvjetima raspada tradicionalnih imperija i velikih europskih sila nastala dva ideološki sukobljena bloka okupljena oko SAD-a i Sovjetskog Saveza. S druge strane, razaranje Europe u još jednom svjetskom ratu i nemoć donedavnih velikih sila bila je dovoljna motivacija za Europljane da pokrenu proces europske integracije. Kao prvi korak na dugom putu, Schumannov plan iz 1950. godine pokrenuo je proces integracije koji je kulminirao uspostavom Europske unije kakvu poznajemo danas. Dan objave plana, 9. svibnja slavimo kao Dan Europe.

Nakon predavanja o povijesti, Marijana Grbeša s Fakulteta političkih znanosti nastavila je o odnosima s javnošću u politici. Grbeša se usredotočila na objašnjavanju jedne od najpoznatijih pojava u medijatiziranom svijetu politike, o „spin" doktorima. U nastavku je profesorica važnost stavila na način djelovanja i rada „spin" doktora te istaknula logiku njihova postojanja, kao što je objasnila i kritiku s pozicije ideala demokratske politike. Na samom kraju, polaznici su sudjelovali u maloj radionici brendiranja kandidata, a u vrlo aktualnom kontekstu očekivanih izbora u Zagrebu.

Ovim putem, MEC i Akademija zahvaljuju profesoru Tvrtku Jakovini na odličnim predavanjima na kojima su polaznici sasvim sigurno saznali više i manje poznate činjenice iz europske povijesti, a posebno događaja u Hrvatskoj i regiji.

© 2012., Sva prava pridržana, Politička akademija HNS-a