Ustav i liberalna demokracija

cular kotarski 7 4Zagreb, 9. travnja 2015. – Na studiju MEC-a i Akademije, koji se održava uz potporu nizozemske liberalne stranke D66, proteklog utorka svoja predavanja su održali profesori Goran Čular i Kristijan Kotarski.

Prvo predavanje Gorana Čulara sa zagrebačkog Fakulteta političkih znanosti, a u okviru kolegija „Politički sustav Hrvatske" bilo je više nego odlično. Iako su polaznici visokog predznanja o institucijama i njihovim međusobnim odnosima, profesor je svoj kolegij strukturirao na način da pruži dublji uvid u politički sustav i procese putem pet zanimljivih tema. Već prvi susret o odnosu ustavnosti i politike pobudio je veliki interes polaznika, jer se bavio jednim od najvećih postignuća liberalizma - liberalnom demokracijom te ulogom ustava u njoj.

Također, tema je bila aktualna obzirom na referendumske inicijative koje su u posljednje vrijeme postale popularan način za pokušaj donošenja političkih odluka mimo predstavničkih institucija. Time je na poseban način otvoreno pitanje ustavnosti i politike, koje nas tjera na razmišljanje u kojoj mjeri ustav strukturira politički proces, a u kojoj mjeri politički proces može mijenjati ustavni okvir.

U drugom dijelu susreta Kristijan Kotarski je na svom trećem predavanju kolegija „Ekonomska politika" polaznicima približio osnovne postavke monetarne politike i dva teorijska pristupa u objašnjavanju kretanja novca; konvencionalni i endogeni. Profesor se posebno usredotočio na analizu financijskih kriza i logike iza odluka banaka i poslovnih aktera i procesa, koji dovode do stvaranja financijskih mjehura te neminovno rezultiraju ekonomskog krizom. U tom pogledu razvila se diskusija, jer je polaznike interesiralo koje su uloge i mogućnosti središnjih banaka u preventivnom djelovanju na uzroke kriza.

© 2012., Sva prava pridržana, Politička akademija HNS-a