O javnoj politici inkluzije i procesu stvaranja javnih politika
- Detalji
- Hitovi: 755
Zagreb, 8. svibnja 2015. – Osim predavanja o procesu stvaranja javnih politika na Studiju Akademije i MEC-a pod pokroviteljstvom nizozemske liberalne stranke D66 održalo se i predavanje o javnoj politici inkluzije.
Sanja Horvatić, doktorandica Prevencijskih znanosti i studija invaliditeta Sveučilišta u Zagrebu našim polaznicima objasnila je kako Hrvatska još uvijek razvija javnu politiku inkluzije. Niti za jednu od faza, kako je naglasila Horvatić, od postavljanja politike na dnevni red, formulacije iste, legitimacije i stvaranja resursa za njeno provođenje i implementaciju, evaluaciju i traženje novih i boljih rješenja postojećih problema s kojim se susreću osobe s invaliditetom, ne može se reći da je završena.
Također, Horvatić je istaknula kako su polaznici studija sadašnji ili budući nositelji političke vlasti i stoga je upoznavanje sa značenjem, odrednicama i potrebnim resursima za implementaciju inkluzije u području obrazovanja, zapošljavanja i svakodnevnog života značajno za razvoj iste u našem društvu.
Ovim predavanjem sudionici su stekli kompetencije koje će im omogućiti bazično razumijevanje donošenja i realizacije potrebnih mjera na nacionalnoj i regionalnoj/lokalnoj razini za sustavno unapređivanje kvalitete života osoba s invaliditetom i ostvarenje njihovih ljudskih prava.
Ana Petek je na svojem predavanju govorila o procesu stvaranja javnih politika, pri čemu je objasnila formalne faze procesa koji se sastoji od dnevnog reda, formulacije, odlučivanja, implementacije i evaluacije. Kako je naglasila profesorica u svakoj fazi procesa sudjeluje različiti broj aktera koji imaju različitu važnost.
U raspravi je naglašeno i zaključeno da postoji značajno odstupanje faznog modela stvaranja javnih politika od prakse, što je ujedno i najveća kritika koja se upućuje tom teorijskom modelu.