„Thomas Hobbes of Malmesbury u PolitiÄkoj akademiji HNS-a“
- Detalji
- Hitovi: 733
Zagreb, 13. svibnja 2015. – U okviru studija MEC-a i Akademije „Upravljanje u institucijama države", održana su predavanja profesorice Ane Petek i profesora Luke Ribarevića sa zagrebaÄkog Fakulteta politiÄkih znanosti.
Nakon kratkog ponavljanja o Bodinu od zadnjeg susreta, Luka Ribarević održao je predavanje o joÅ¡ jednom apsolutistiÄkom teoretiÄaru države Thomasu Hobbesu i njegovom dijelu Levijatanu. Na samom poÄetku Ribarević je izložio povijesni kontekst u kojemu je Hobbes pisao, pritom objasnivÅ¡i kako je on utjecao na smjer njegovog razmiÅ¡ljanja. SliÄno kao i Bodin, Hobbes je nastojao prevladati stanje vjerskog i graÄ‘anskog rata u kojemu se naÅ¡la Engleska u to vrijeme. Hobbes je rjeÅ¡enje za takvo stanje vidio u uspostavi države koja je jedina bila u mogućnosti uspostaviti mir i sigurnost u zemlji, a potom i Å¡tititi prava državljana.
„Thomas Hobbes je bitan autor, izmeÄ‘u ostalog, zbog naÄina na koji je njegova država trebala biti uspostavljena putem druÅ¡tvenog ugovora jednakopravnih pojedinaca u prirodnom stanju", naglasio je Ribarević te nastavio kako se Hobbes upravo iz tog razloga smatra zaÄetnikom teorije druÅ¡tvenog ugovora koja je u temeljima mnogih zapadnih politiÄkih misli. TakoÄ‘er, Thomas Hobbes je razvio i neke osnovne postavke liberalne misli poput prava pojedinca, prirodne jednakosti svih ljudi i predstavniÄke prirode legitimne vlasti.
Ana Petek održala je svoje zavrÅ¡no predavanje o javnim politikama. Na samom poÄetku, polaznici su morali rijeÅ¡iti kratki zadatak koji je zahtijevao da primjene steÄena znanja tijekom proÅ¡lih susreta. Na primjeru politike otpisa dugova socijalno ugroženim graÄ‘anima, polaznici su morali identificirati ciljeve, instrumente, ciljane skupine i druge teorijske pojmove koje su nauÄili. Poslije praktiÄnog dijela Petek je objasnila razliku izmeÄ‘u studija, analize i zagovaranja javnih politika.
„Hrvatskoj najviÅ¡e nedostaje analize javnih politika koja bi se prije svega trebala baviti evaluacijom efektivnosti i efikasnosti mjera kojima se nastoji rijeÅ¡iti neki druÅ¡tveni problem", zakljuÄila je Petek svoj kolegij.
Ovim putem zahvaljujemo profesorici Petek na odliÄnim predavanjima i radujemo se njezinom angažmanu u drugom semestru!