Kultura je razvojni element, a ne potrošnja
- Detalji
- Hitovi: 631
Zagreb, 2. rujna 2013. - „Kultura je razvojni element, a ne potrošnja“, naglasio je Vladimir Stojsavljević, pomoćnik ministrice kulture na seminaru Političke akademije HNS-a „Program javnih potreba u kulturi RH za jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave u 2014. godini”, koji se u subotu održao u Zagrebu.
Upozorio je da nedostatak sredstava izdvojenih za kulturu predstavlja veliki problem, posebno u manjim sredinama gdje je kultura razvojni element te predstavio „Poziv za predlaganje programa javnih potreba u kulturi Republike Hrvatske za 2014. godinu“, objasnivši tko sve ima pravo podnošenja prijave.
Ministarstvo kulture u Pozivu za predlaganje programa javnih potreba u kulturi za 2013. godinu po prvi puta je propisalo obvezu prilaganja strateškog plana svim javnim ustanovama i drugim pravnim osobama kojima je osnivač ili suosnivač Republika Hrvatska, a koje prijavljuju programe/projekte javnih potreba u kulturi. Strateški su plan dužne dostaviti i strukovne udruge u kulturi koje se prijavljuju za programe/projekte redovne djelatnosti ustanova kojima je osnivač RH. Za prijavu trogodišnjih programa/projekata javnih potreba u kulturi svi zainteresirani, bez obzira na status, dužni su u prilozima dostaviti strateški plan. Za vrednovanje trogodišnjeg programa vrijede posebni kriteriji jer se program prati i radi se njegova evaluacija.
Stojsavljević je govorio o stručnom vrednovanju podnesenih prijedloga koja provode kulturna vijeća i stručna povjerenstva. Objasnio je i kako se prijave podnose putem interneta na odgovarajućim obrascima te se kasnije isprintane šalju poštom.
Pomoćnica ministrice kulture Vesna Jurić Bulatović u svom je predavanju govorila o programima muzejsko-galerijske djelatnosti, programima vizualnih umjetnosti, likovnih monografija, dizajna i arhitekture, programima inovativnih umjetničkih i kulturnih praksi i programima arhivske djelatnosti.
“Lokalne zajednice moraju postati svjesne da i male zajednice, mali muzeji imaju svoju vrijednost. Udruge koje promoviraju kulturu kao i kulturne institucije imaju mogućnost obogatiti svoju sredinu, a vi ste ti koji im to možete omogućiti. Muzej koji je stalno zatvoren je problem i vas, i vaše lokalne zajednice, ali i naš. Pronađite partnere, suradnike, osvijestite stanovništvo te svojim aktivnostima stvorite malu atrakciju za vaš grad kako bi se stvari promijenile. Koristite vlastite snage da u kulturi nešto napravite iz dobre volje građana“, poručila je Jurić Bulatović.
Govoreći o programima vizualnih umjetnosti, likovnih monografija, dizajna i arhitekture i programima inovativnih umjetničkih i kulturnih praksi, Jurić Bulatović istaknula je kako suvremeni način komunikacije novim tehnologijama ima intenciju raditi programe u kojima su posjetitelji dio programa.
“Jedino što se valorizira je program. Nedostatak novca je uvijek problem. Stoga je vrlo je važno da imate i druge izvore prihoda – sponzore – kada prijavljujete program. Novac za kulturu se mora povećati, jer je kultura razvojni proces”, rekla je Jurić Bulatović.
U nastavku seminara bilo je riječi o programima zaštite i očuvanja kulturnih dobara te prijavi programa za međunarodnu kulturnu suradnju, koja je, kako je istaknuto, važna zbog unaprjeđenja razvoja svih segmenata suvremenog kulturnog i umjetničkog stvaralaštva, razvoja kulturne infrastrukture i participacije u kulturnom životu, prepoznavanja, vrednovanja i poticanja izvrsnosti, unapređenja programa poduzetništva u kulturi, jačanja prisutnosti hrvatske umjetnosti i kulture u svijetu.
Rok za prijavu na natječaj je 15. rujna 2013. Za programe međunarodne kulturne suradnje, zbog posebne dinamike planiranja, određen je i dodatni rok prijave programa do 15. ožujka sljedeće godine. Time se omogućuje prijava potpuno definiranih programa sa svom potrebnom dokumentacijom, uključujući pozivno pismo stranog partnera/organizatora.
Napomenuto je i kako u posebne natječaje spada natječaj za financiranje dokumentacije za EU fondove, koji se očekuje početkom iduće godine.