Treba nam jedinstveno izborno zakonodavstvo
- Detalji
- Hitovi: 819
Zagreb, 6. travnja – Na okruglom stolu Savjeta 5. odjela PolitiÄke akademije HNS-a naslovljenom „Prava nacionalnih manjina", zakljuÄeno je kako bi se u Republici Hrvatskoj trebalo usvojiti jedinstveno izborno zakonodavstvo. Okruglom stolu je prethodilo predstavljanje Savjeta 5. odjela PolitiÄke akademije HNS-a koji koordinira Gavor Gjenero, a Älanice i Älanovi su prof.dr.sc. Vesna Pusić, prof.dr.sc. Andrea Zlatar Violić, Slavko Goldstein, prof.dr.sc. Zdravko Petak, prof.dr.sc. Darko PolÅ¡ek te prof.dr.sc. SiniÅ¡a Rodin.
Govornici na okruglom stolu bili su politiÄki analitiÄar Davor Gjenero, Antonija PetriÄuÅ¡ić s katedre sociologije Pravnog fakulteta SveuÄiliÅ¡ta u Zagrebu te Tena Å imonović Einwalter iz Ureda puÄkog pravobranitelja. Å imonović Einwalter predstavila je postojeći institucionalni i zakonodavni okvir zaÅ¡tite manjinskih prava u Hrvatskoj te aktivnosti i iskustva Ureda puÄkog pravobranitelja.
Antonija PetriÄuÅ¡ić osvrnula se na pitanje manjinskih prava u kontekstu pristupanja Hrvatske Europskoj uniji. Primjetila je da se stanje po tome pitanju poboljÅ¡avalo kako su pregovori tekli. EU nema nadležnost u starim Älanicama Å¡to se tiÄe pitanja nacionalnih manjina, no u procesu pridruživanja sve potencijalne Älanice podložne su nadzoru rjeÅ¡avanja toga pitanja.
Davor Gjenero u svojem je izlaganju identificirao 3 stupa manjinske zaÅ¡tite, parlamentarnu zastupljenost, pravo na razmjernu zastupljenost u tijelima u jedinicama lokalne samouprave te pravo na manjisnku samoupravu. Upozorio je na problem nepostojanja jedinstvenog izbornog zakonodavstva koje bi nacionalne manjine vjerojatno potaknuo na sudjelovanje u sva 3 stupa. SadaÅ¡nju situaciju je opisao kao „izbor izmeÄ‘u asimilacije i iskljuÄivanja".
U raspravi nakon izlaganja neki od sudionika opisali su sluÄajeve u kojima su bili diskriminirani i u kojima su morali povesti svoju, gotovo u pravilu, dugogodiÅ¡nju borbu za ostvarivanje svojih prava.