Jean-Jacques Rousseau: Čovjek je rođen slobodan, a posvuda je u okovima
- Detalji
- Hitovi: 678
Zagreb, 27. svibnja 2015. – Na studiju MEC-a i Akademije, koji se održava uz potporu nizozemske liberalne stranke D66 održana su predavanja profesora Gorana Čulara i Luke Ribarevića.
Profesor Čular sa zagrebačkog Fakulteta političkih znanosti je kroz svoje predavanje analizirao učinke uvođenja izravnog izbora župana, gradonačelnika i načelnika. Naglašeno je kako je reforma izbornog sustava na regionalnoj i lokalnoj razini bila potaknuta, između ostalog, i jasnim tendencijama u Europi i svijetu jer su neposredni izbori za čelnike izvršnih tijela na lokalnoj razini između 1970. i 2005. godine uvedeni u desetak zemalja. Osnovni ciljevi koji su se tom reformom nastojali ostvariti podignuli su razinu političke odgovornosti na lokalnoj razini te osigurali stabilnost lokalne izvršne vlasti u uvjetima političke nestabilnosti u predstavničkom tijelu. U raspravi su identificirani i pozitivni i negativni učinci izborne reforme, dok je kao najveći problem označena mogućnost opstrukcije izvršne vlasti i izazivanje prijevremenih izbora od strane oporbe kroz nedonošenje proračuna u predstavničkom tijelu.
Ribarević je u drugom dijelu održao završno predavanje o povijesti političkih ideja. Tijekom trajanja svog kolegija profesor je predstavio pet najvažnijih autora modernog političkog mišljenja: Machiavellija, Bodina, Hobbesa, Montesquieua i Rousseaua. Polaznici su bili provedeni putem razvoja shvaćanja politike i države kakvu danas poznajemo, a na kraju i upoznati s idejama Montesquieua i Rousseaua. Naime, navedeni je dvojac presudno utjecao na ustroj modernih političkih poredaka, odnosno liberalnih demokracija.
Upravo time i ovo završno predavanje predstavlja kraj cjeline koja je započela nastankom države, a zatim teklo uljudbom državne moći kroz liberalne vrijednosti, poput ograničene i podijeljene vlasti i neotuđivih individualnih prava te završilo Rousseauom i idejom suverenosti koja počiva isključivo u narodu, što je i preduvjet uspostave demokracije.
Ovim putem zahvaljujemo profesoru Ribareviću na angažmanu u sklopu našeg Studija. Sigurni smo da se polaznicima pružila izuzetna prilika, jer su se upoznali s temeljima modernog političkog mišljenja koji će im pomoći da na najbolji mogući način razumiju političke doktrine o kojima će biti riječi u sljedećem semestru.