Pred Europom su veliki izazovi i odgovorne politike o njima moraju raspravljati

EU webZagreb, 20. prosinca 2016. godine – „Sve političke opcije, neke s više, neke s manje energije, želje i volje, moraju si dati truda pojasniti hrvatskim građanima koje su sve prednosti i šanse članstva u Europskoj uniji i koje rizike nosi ostanak izvan ili izlazak iz Europske unije. Odgovornost političara nisu samo dnevna politika i izlazak na izbore, odgovornost politike je staviti najozbiljnije moguće teme, koje se najdrastičnije mogu reflektirati na nas i na našu budućnost, u raspravu", poručio je predsjednik HNS-a i potpredsjednik Sabora Ivan Vrdoljak na okruglom stolu koji je u Kući Europe organizirala Politička akademija HNS-a.

Govoreći o izazovima pred kojima se našla Europska unija, poput Brexita, krize identiteta, pitanja izbjeglica, koje je dodatno naglasilo unutarnje razlike zemalja EU, te pitanja razdiobe ovlasti, Vrdoljak je podsjetio na temeljne vrijednosti EU i razlog njenog nastanka, a to je da se Europi više nikada ne dogodi rat. „Više svijesti o međusobnoj ovisnosti zemalja EU, više samopouzdanja i više vjerovanja u Europu omogućit će nam da uz mnoga promišljanja i zdrav razum iznova osmislimo Europsku uniju i stvorimo građanima siguran okvir za daljnji društveni poredak", kazao je Vrdoljak.

Krize s kojima se EU suočava zastupnik HNS-a i ALDE grupe u Europskom parlamentu Jozo Radoš vidi kao poticaj da se ide naprijed. „Europska unija ima temeljne poteškoće oko vanjsko-političke, sigurnosne i obrambene integracije, zbog čega se postavlja pitanje hoće li najteži izazovi s kojima se Europa danas suočava biti dovoljni da se napravi bitan iskorak. Temeljna ograničenja europske sigurnosne i obrambene politike su nejedinstvo i nesinkroniziranost nacionalnih ciljeva i politika", upozorio je Radoš. Kao dodatnu slabost naveo je činjenicu da EU nema mogućnost upotrijebiti svoje snage mimo odluka Vijeća sigurnosti, čija je rekonstrukcija nužna kako bi mogla intervenirati, a i nije taj profil sile da intervenira izvan svog prostora, dok SAD ima tu snagu.

Voditelj Političke akademije HNS-a Boris Blažeković podsjetio je da HNS od svog osnutka promiče europske vrijednosti. „Izazovi s kojima se suočava EU su ogromni. Prirodno je i potrebno da HNS kao stranka koja se od svog osnutka zalaže za europske integracije promišlja i organizira ovakav okrugli stol u želji da i sama sebi, a i s javnošću rasvijetli brojne izazove, kako bismo se s njima suočili što svjesnije, s mogućim rješenjima ili bez njih", rekao je Blažeković.

Dekan Veleučilišta Vern Vlatko Cvrtila osvrnuo se na europsku sigurnosnu politiku u svjetlu posljednjeg napada u Berlinu. „Terorizam je visok prioritet s kojim se ne bori samo u sigurnosnom, nego i na drugim područjima, poput obrazovanja i socijalnog djelovanja, od deradikalizacije do integracije", istaknuo je Cvrtila. Iako je EU učinila dosta na objedinjavanju kapaciteta i uvođenju određenih instrumenata u okviru sigurnosne politike, to, smatra Cvrtila neće spriječiti napade. „Europa čuva svoje vrijednosti otvorenog, tolerantnog, solidarnog društva, a upravo to društvo najviše strada u takvom ambijentu, tako da je to jedan izazov s kojim ćemo se, nažalost, suočavati u budućnosti i taj tip političkog nasilja, nažalost, neće tako skoro nestati", zaključio je.

Na okruglom stolu sudjelovao je i voditelj Instituta za europske i globalizacijske studije Anđelko Milardović koji je govorio o promjenama u modernom svijetu i utjecaju na EU te prodekan Visoke škole međunarodnih odnosa i diplomacije Dag Hammarskjöd Goran Bandov, koji je govorio o Europskoj uniji i izbjegličkoj krizi.

© 2012., Sva prava pridržana, Politička akademija HNS-a