Predstavljeno 2. izdanje publikacije „Barometar slobode“
- Detalji
- Hitovi: 607
Zagreb, 14. listopada 2014. - Njemačka liberalna zaklada Friedrich Naumann za slobodu u suradnji s 5. odjelom Političke akademije HNS-a (Odjelom za javnost) u organizaciji Europskog liberalnog foruma i pod pokroviteljstvom Europskog parlamenta predstavila je publikaciju „Barometar slobode", koja donosi usporednu analizu stanja političkih i ekonomskih sloboda i vladavine prava na području Zapadnog Balkana.
Nakon pozitivnih reakcija prvog prošlogodišnjeg izdanja direktor projekta Zaklade Friedrich Naumann Charles du Vinage poručio je kako je ove godine Barometar slobode neznatno promijenjen te je u studiju uključena i država Grčka.
„Za liberalne demokrate Barometar slobode izrazito je važan, jer se radi o instrumentu koji mjeri uspješnost liberalnih demokrata u političkoj areni", poručio je koordinator 5. odjela Akademije i politički analitičar Davor Gjenero.
„Kad kažemo da smo liberalni demokrati, za nas je cilj političkog djelovanja ostvarivanje četiriju sloboda: slobode govora, slobode vjeroispovijesti, slobode ekonomskog poduzetništva i slobode od straha. Instrument je koristan i kreatorima politike, i javnostima i civilnom društvu. Kad je objavljen prvi, rezultati istraživanja dali su sliku odnosa uspješnosti liberalnih politika u regiji. Sada je postao longitudinalan instrument koji omogućuje i vrednovanje uspješnosti liberalne politike u svakom pojedinom društvu. Kad mjerimo slobodu, uvijek mjerimo nešto fino i osjetljivo, nešto čega je uvijek premalo. Ovaj se instrument pokazao preciznim, jer su se u godini dana dogodile tek male, gotovo neznatne promjene, a instrument ih je registrirao. Iako u hrvatskom društvu često imamo osjećaj da neprestano nazadujemo, instrument je u protekle dvije godine registrirao uglavnom stagnaciju, s blagim napretkom u procesu ograničavanja korupcije".
Međunarodni tajnik Liberalno demokratske partije Srbije Dušan Gamser, koji je istraživao područje vladavine prava (borbu protiv korupcije, zaštitu ljudskih prava i nezavisnost sudstva) upozorio je kako je ona na najnižoj razini u svim državama obuhvaćenim studijom, a što se tiče borbe protiv korupcije Hrvatska je zabilježila napredak.
„Nedostatak vladavine prava posebno nezavisnost sudstva u zemljama Zapadnog Balkana je glavna prepreka u ostvarenju slobode. Zemlje regije su u protekloj godini postigle manji napredak u borbi protiv korupcije. Na području zaštite ljudskih prava još uvijek su ugrožene brojne jezične, vjerske, i druge manjine", istaknuo je međunarodni tajnik LDP-a.
„Na Zapadnom Balkanu sloboda se često shvaća kao nezavisnost od strane vlasti, a ne kao sloboda pojedinca, odnosno građanina. Ekonomske slobode su jednako važne kao i političke te su međusobno povezane", istaknuo je regionalni koordinator Zaklade Dušan Dinić.
„Po pitanju ekonomskih sloboda najgora situacija je u domeni vladavine prava", poručio je dipl. oec. iz Libertarijanskog kluba Libek Mihailo Gajić. U svom izlaganju kazao je kako je sloboda trgovine prisutna u cijeloj regiji, što je povezano s eurointegracijama koje su liberalizirale trgovinsku razmjenu, dok je trgovina u regiji potpomognuta okvirom CEFTE. Kao problem istaknuo je ukupni rezultat ekonomskih sloboda u regiji, jer iznosi tek nešto malo više od polovice ukupnih mogućih bodova, a u Hrvatskoj 25,5 od ukupno 40 bodova.
Sve zemlje regije, osim Albanije, imaju predimenzionirani javni sektor i visoku javnu potrošnju koja se bliži polovini godišnjeg bruto domaćeg proizvoda. Ovako visok nivo potrošnje zahtjeva i visoko porezno opterećenje koje otežava poslovanje i ima negativan utjecaj na ekonomski rast. Visoki budžetski deficiti karakteriziraju cijelu regiju, u kojoj rastući javni dug predstavlja sve veći problem koji se mora što prije riješiti. Također, cijelu regiju karakteriziraju slabe institucije, prije svega u ovlasti zaštite privatne svojine i vladavine prava.